Protetické kontaktní čočky

 

Oční protézy slouží k zamaskování enukleovaného nebo eviscerovaného oka (viz. Slovník). Jaké ale máte možnosti vy, kteří máte ještě své očičko na svém místě, ale už je nevzhledné tak, že by potřebovalo nějak zamaskovat? Nebo je už nevidoucí? Vaší možností jsou buď protetické kontaktní čočky nebo protetické sklerální slupky, které slouží i například ke skrytí nevyvinutého nebo mikroftalmického bulbu.

 

 

Protetické kontaktní čočky

 

Protetické kontaktní čočky mohou být použity pro zlepšení vzhledu poškozené rohovky, skléry, duhovky nebo čočky. Kterákoli část oka může být poškozena v závislosti na traumatu, očním onemocnění, systémových zdravotních potížích nebo vrozených defektech.

Obecně lze říci, že protetické kontaktní čočky se používají na různě poškozené oči (vidoucí nebo slepé) v případech, že je oko tvarově normální a nebolestivé a není nutná enukleace nebo eviscerace. Je možné jimi úspěšně léčit leukom, kolobom duhovky,Protetické kontaktní čočky aniridii, strabismus a další vady. Musíme si však uvědomit, že protetická kontaktní čočka je vždy částečnou, nikoliv dokonalou náhradou vlastní duhovky. Hlavní problém spočívá v tom, že protetická kontaktní čočka má barevnou vrstvu na vnější straně oka, zatímco přirozená duhovka je uvnitř oka. Přes tento rozdíl lze s protetickou kontaktní čočkou dosáhnout velmi dobrého efektu, takže při běžné kontaktní vzdálenosti je vada oka patrná málo či není patrná vůbec.

Před začátkem aplikace je třeba sdělit některé základní informace - uživatel se musí ve výsledném momentu smířit s malými rozdíly mezi oběma očima a také s tím, že dosažení korekce srovnatelné s konvenčním viděním může trvat delší dobu. Na druhé straně je potřeba zdůraznit, že malé odchylky, které vzniknou na očích, budou laikem obtížně zjistitelné. Je prokázáno, že lehké zbarvení duhovky je mnohem obtížnější v případě tmavohnědých očí.

Vyrábějí se automaticky s černou zornicí uprostřed a duhovka je dobarvena buď standardně - hotová čočka může však vypadat ploše, bez větší hloubky detailů. To může stačit ke skrytí mírných deformací (např. překrytí barvy oka při heterochromii apod.)

nebo se duhovka barví na zakázku podle barvy zdravého oka – čočka má přirozenější detaily a hloubku.

 

O tyto kontaktní protézy se pečuje stejně jako o kontaktní čočky.

 

  • Specifika aplikace protetických čoček

Pokud vybíráme protetickou čočku, je důležité nejprve rozhodnout, zda je pro příslušný stav oka optimální měkký nebo tvrdý materiál. Rozsah nepravidelností rohovky a bulbu určí, zda je možné aplikovat měkkou čočku nebo jestli by byla vhodnější tvrdá korneální nebo sklerální. Před zahájením aplikace je nutné si s pacientem ujasnit, čeho chce dosáhnout, ale zároveň mít jistotu, že jeho očekávání jsou realistická.

 

  • Typy protetických kontaktních čoček

Korneální čočky – používají se na vidoucí oko ke korekci astigmatismu. Jsou ručně malované, průhledné, stejně velké jako průměr duhovky. Na rozdíl od sklerálních čoček se tyto lépe snášejí.

Sklerální čočky – jsou vhodné v případech velkých nepravidelností nebo deformací oka (zjizvené oko) a v případech, kdy běžné čočky nevyhovují. Jsou na oku velice stabilní a mohou mít proměnlivou tloušťku od 1 do 3,5 mm, takže je možné dosáhnout přesné pozice duhovky a zornice. Čočky sice stojí více, ale zase jsou trvanlivé a velmi nenáročné na údržbu. Mají průměr až 25 mm. Další výhodou je, že část sklerální čočky může být zhotovena jako průhledná nebo jako bílá. Později se používá také na překrytí překrveného oka nebo na překrytí velkého šilhání.

 

Použití těchto čoček nemůže být univerzální, vždy je nutné zvolit individuální přístup k danému problému. Poraďte se se svým lékařem!

 

 

 

INFORMACE PRO KLIENTA 

Co je potřeba udělat pro získání protetické čočky

(Informace od firmy Wilens, spol. s.r.o., Klatovy)

1) Zajít za očním specialistou - oftalmologem nebo optometristou. Oční specialista Vám změří a vyšetří oko a vybere vhodnou čirou kontaktní čočku. Rovněž Vás naučí, jak s čočkou zacházet – nasazovat, vyjímat a seznámí Vás s její údržbou. Poté zašle výrobci objednávku, podle které se čočka vyrobí.

2) Výroba čočky - Čočku lze zhotovit podle předlohy z fotografie. Pokud se rozhodnete pro tento postup, je třeba klasická barevná fotografie obou očí v měřítku cca 1:1. Před zrcadlem je nutno zkontrolovat shodu barvy na fotografii s barvou oka.

Mnohem lepší výsledek barevné shody lze dosáhnout při osobní návštěvě. Výrobce má k dispozici celou řadu barevných čoček, které Vám může vyzkoušet přímo na oku. Vybere se nejvhodnější barevný odstín a čočka se případně doplní o strukturu duhovky a panenku. Zkoušení a výroba protetické čočky zabere přibližně polovinu dne. Hotovou čočku si ještě na místě vyzkoušíte a výrobce ji po zabalení a sterilizaci zašle Vašemu očnímu specialistovi.

 

 

 

Firmy, které vyrábí protetické kontaktní čočky:

  • Wilens, spol. s.r.o., Klatovy

Tato firma na svých stránkách uvádí, že protetické čočky jsou zhotovovány individuálně podle potřeb pacienta. Vždy je nutná dobrá součinnost s kontaktologem, který zodpovídá za výběr vhodné čiré čočky. Tuto čočku pak firma Wilens, spol.s.r.o. obarví podle zaslaného vzoru, nejlépe však podle zdravého oka při osobní návštěvě. V případě potřeby je Vám firma schopná doporučit zkušené kontaktology, kteří mají s protetickými čočkami bohaté zkušenosti.

Více zde: www.wilens.cz/proteticke-cocky/

 

Firmy, které aplikují protetické kontaktní čočky:

  • Optika Sobek, Chrudim

Optika Sobek mimo jiné nabízí tzv. protetické kontakní čočky, které umožňují překrytí duhovkových nebo čočkových anomálií a umožňují nositeli vrátit přirozený vzhled jeho očí, ať již se jedná o úrazové, chorobné nebo vrozené vady. Do této protetické kontaktní čočky lze "vložit" také dioptrie, pokud je třeba. Optika Sobek spolupracuje s výrobci těchto čoček - s českou firmou Wilens a anglickou firmou Cooper Vision. Pro objednání těchto k. čoček je zapotřebí navštívit specialistu, který se touto problematikou zaobírá a umí podle přesných výpočtů objednat tu správnou k. čočku nejen v barevné škále, ale také rozměrově.
Více zde: www.kontaktnicocka.cz/aplikace-kontaktnich-cocek.php

 

 

A zde na stránkách i-bryle.cz se dozvíte více o vadách zraku, které lze také korigovat protetickými kontaktními čočkami. 

www.i-bryle.cz/index.php?adr=3&docid=14

 

 

 

Protetické sklerální slupky

Protetické sklerální slupky, které pokrývají celou přední část oka, mohou být vyrobeny v jakékoliv velikosti, buď podle otisku nebo podle zkušební slupky. Jsou dostupné jakákoli zabarvení, průměry a předpisy buď s čirou nebo černou pupilou. Sklerální část čočky může být průhledná nebo zabarvená (bílá). Další výhodou je jejich dlouhá životnost a nenáročnost na údržbu.

 

 

Další překrytí nevidoucího oka je možné díky skleněné oční protéze, která se nechá vyrobit jako tenká slupka, která pak může být nasazena na nevidoucí oko. Více v sekci Typy očních protéz.

 

 

 

Zdroj:

fotky: https://www.djo.harvard.edu/print.php?url=/physicians/oa/363&print=1, https://www.mariettacontactlens.com/prosthetic-lenses.htm, https://irisprotetika.com/ljuspasta%20ocna%20proteza.htm

texty: diplomová práce Lenka Hrčková Brno 2009, Dalibor Kovář, student oboru optometrie, LF MU v Brně