Zeptejte se ostatních

 

Tato diskuze je určena všem, kteří mají nějaký problém se svým buď nevidoucím okem a nebo jsou již po enukleaci či evisceraci. Pokud vás trápí různé otázky například ohledně transplantací, glaukomů, očních nervů, sítnice a kdo ví, čeho ještě, pokud vás zajímají zkušenosti s lékaři či nemocnicemi, a jiné, zkuste se zeptat ostatních. Třeba už si někdo jiný tím samým problémem, který vás právě teď trápí, prošel, a bude vám moci poradit. Pomáhejme si, buďme rádci sami sobě. Třeba nám někdo poradí něco, o čem jsme ani neměli tušení a pro nás to bude nová naděje.....

Diskusní téma: Zeptejte se ostatních

Re: Re: Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 22.11.2013 | Vložil: Tonouš

Já pracuju ve státní správě a myslím že je to práce celkem solidní. Záleží také, co můžeš zaměstnavateli nabídnout, bez ohledu na tvou jednookost. Dle mého je to spíš o zkušenostech, vzdělání, prostě o tom, čím se prodáš, než o tom, že jsi nějak postižen.

Re: Re: Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 23.11.2013 | Vložil: Pavel

Zdravím tě Tomáši.
Z vlastní zkušenosti vím, že v dělnických profesích solidní práci nedostaneš. Při ztrátě jednoho oka a tedy i prostorového vidění, legálně neprojdeš lékařskou vstupní prohlídkou, dle platných lékařských tabulek, na pracovní pozice, kde je vyžadována práce na obráběcích strojích, na jakýchkoliv strojích s otáčivou hřídelí, s motorovými vozidly včetně motorových manipulačních vozíků (i elektrických), Těžební práce a práce ve výškách, lešení a žebřících. Tohle ti sdělí každý oční lékař, pokud se ho zeptáš na možnosti svého uplatnění na pracovním trhu. Je ovšem možné, že se po známosti nebo i díky podplácení (neurážej se prosím, ale co si budeme namlouvat, ale to v téhle republice funguje úplně nejspolehlivěji ) dostaneš i k, pro nás jednooké, zakázané práci. To se týče toho, že budeš v zaměstnaneckém poměru. Taky můžeš podnikat, či provozovat volné typy živností v tom tě nikdo nebude omezovat, protože budeš platit daně a to má vláda ráda :-D na řemeslnou živnost musíš ovšem mít výuční list, šest let nepřetržité praxe, nebo ji provozovat jako majitel, ale v zastoupení kompetentního člověka. Jako příklad: uděláš si stolárnu, budeš majitelem a budeš o všem rozhodovat, ale odpovědný vedoucí bude tvůj třeba jen jeden pracovník, který bude mít oprávnění k vykonávání této činnosti. Taky tě může lékař víceméně z milosti nechat na původní práci, neboť si v ní už takzvaně zaběhnutý. Tohle je například můj případ, nevidím na jedno oko (protézka) na druhém mám 5 dp do dálky,2,5 dp na čtení a astigmatismus, přesto dělám, s pomocí brýlí,na obráběcích- frézovacích, vrtacích, řezacích a brousících strojích a taky dělám práci ve výškách. Žádal jsem si o invalidní důchod, ale nedostal jsem ani částečný a nedostal jsem ani změnu pracovní schopnosti. Pokud se tedy rozhodneš pro některou z těchto variant, musím tě ještě upozornit na úskalí pojištění a to i těch které jsou dané, pro tu kterou činnost, ze zákona. Pojišťovny tě sice pojistí na úraz i zodpovědnost, (můžou ovšem zohlednit tvoji rizikovost a tak by bylo tvé pojistné dražší než u zdravého člověka ) pokud ovšem dojde k pojistné události, je možné, že tě právník pojišťovny upozorní, že jsi pracoval na pozici která je ti dle platných norem a zákonů zakázána, což jsi měl vědět (neznalost neomlouvá) a tudíž nejsou povinni ti pojistku proplácet a to buď v plné výši nebo procentuálně. Dříve tě na tohle upozorňovat nebudou, protože pokud se nic nestane budou od tebe po celé roky peníze pro sebe inkasovat oni. Ještě horší to ale může být pokud bys provozoval činnost, kde budeš pojištěn proti způsobení škody někomu jinému i tady nemusí dojít od pojišťovny k náhradě v lepším případě budou požadovat tvou spoluúčast a tady můžou být finanční požadavky likvidační. Pokud máš možnost si zvýšit vzdělání, nebo udělat nějakou školu, je moje rada taková, abys to zkusil, třeba dálkově a potom se pokusil dělat něco v kanceláři tady nebudeš mít prakticky žádná omezení.
Přeji ti hodně štěstí.

Re: Re: Re: Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 25.11.2013 | Vložil: Pavel 1

Zdravím Tě Tome, přečetl jsem si Tvůj příspěvek,A vůbec Ti nezávidím Tvé problémy,já mám protézu pravého oka již od dětsví,ale můžu Ti říct,že takové problémy jako máš Ty jsem nikdy neměl.Po vyučení,jsem vyučevý plastikář,jsem si udělal bez problému řidičák,mám papíry na VZV, několik let jsem pracoval na velkých stavbách,jako byla elekrárna va Vínttířově,potom stavba Temelínu a pod. Nikdy jsem neměl problém sehnat manuální práci. Co se týče částečného důchodu,tak na něj rychle zapoměn! Takže i postižený jako jsme my tu manuální práci najde!

Re: Re: Re: Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 18.12.2013 | Vložil: Tomáš

předem děkuji všem,kteří přispěli s názory ! Bohužel doposavad cca 21let jsem dělal záměčníka,svářeče,montéra.Dosavadní zaměstnavatel o jednookého zájem nemá a vzhledem ke ztrátě prostorového vidění toho využil a chce po mě zdr.posudek zda jsem schopen vykonávat dosavadní práci.Do podmínek a jako nutnost si dal právě "prostorové vidění" ,což s jedním okem už nemám.Tudiž na základě této zdrav.zpravy se mnou ukončí pracovní poměr. Tak že vyhlídky nic moc........, na dodělání nějakého vzdělání ,školy se pomalu ve 40letech necítím. Rád bych se ještě zeptal jak jste to měli s řidičským průkazem ?

Re: Re: Re: Re: Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 18.12.2013 | Vložil: Pavel T

Ahojky Tome
Dle platných norem můžeš mít jem řidičák na osobní auto,malý motocykl a motocykl.
Nesmíš je, používat profesionálně, ale jen k soukromím účelům.
Je to ovšem hodně individuální.
Určitě se ozve někdo jednooký kdo jezdí třeba s kamionem, jak je to možné toť otázka :-)
Před několika lety byla v televizi zpráva o nehodě SANITKY kterou řídil jednooký řidič.
Před třiceti lety jsem sledoval případ pilota, kterému pták za letu rozbil čelní sklo a on přišel o oko, nakonec mu pilotní průkaz zůstal a on mohl opět létat.
Pokud příjdeš o oko a máš řidičský průkaz tak ti zůstane, ale ze zákona bys neměl rok jezdit.
Je to doba určená na to, aby sis zvykl na ztrátu prostorového vidění.
V praxi se to sice nedodržuje, ale pokud zaviníš v této době dopravní nehodu tak máš zaděláno na pořádný problém.
Můžeš kontaktovat svého očního lékaře a on by ti měl dát odkaz na
oficiální lékařské stránky s těmito tabulkami, zákony a nařízenímy.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 13.01.2014 | Vložil: Tomáš

Děkuji ti Pavle T. oční lékažře jsem již kontaktoval a, podle vyhlášky z dubna 2011 je to již na min. 6měsíců pozastavení řízení všech mot.vozidel.
jen mi nikdo nedokaže říct ,zda poté době budu muset jít na nějaké testy nebo přezkoušení .... ohledně zase povolení k řízení.
nevíte někdo ?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 14.01.2014 | Vložil: Pavel.T.

Pokud používáš řidičský průkaz soukromě,tak na žádné testy ani přezkoušení nepůjdeš.
Na přezkoušení chodí jen řidiči z povolání a to ze zákona.
Na zdravotním stavu nezáleží,ten posuzuje lékař a stanoví zda jsi způsobilý nebo nejsi.
Pro tebe platí jen ta doba rekonvalescence.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 31.03.2014 | Vložil: DoubleR

Ahoj všichni, takže jestli dobře chápu předchozí příspěvky, tak když mám céčko a téčko, tak mi zůstanou alespoň do soukromého života? Řekněme kdybych si pořídil Lízu, dal jí na veterána, tak bych mohl obrážet srazy? A s tou dobou řidičského půstu, ve vyhlášce se píše že ztráta zraku je vylučující pro řízení pokud trvá méně než půl roku, chápu, že se oko musí zorientovat když už je na to samo, ale můžu chtít po doktorovi nějaké zhodnocení, když už je to více než půl roku ne? Jinak mi bylo z dopravdky řečeno, že když není řidičák odejmutý více než 3 roky tak je to bez přezkoušení.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 02.06.2014 | Vložil: Pavel.T

Chápeš to správně, ale bohužel příliš všeobecně.
Doktor může podat návrh k odebrání těchto skupin.
Může ti je taky ponechat a je jen otázka zda by ti dovolil jezdit dokonce i jako řidič z povolání.
Pokud ne, ale sk. C a T ti zůstane můžeš si klidně pořídit Lízinku nebo Vésku a klidně s nimi jezdit, nesmíš to, ale provozovat jako zaměstnání a to ani jako soukromý živnostník.
Naše jednooké životy mají doslova v rukou doktoři a ti rozhodnou co můžeš a co ne.
Co zákáží tobě druhému dovolí a naopak je to hrozně individuální.
Tak je to i s profesema někomu povolí dělat na obráběcích strojích někomu ne, nemůžou ti, ale zakázat, aby sis nekoupil třeba soustruh a soukromě si pro sebe na tom soustruhu nedělal.
Vždycky a na každý případ se najde nějaká vyjímka.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 04.11.2017 | Vložil: Jiří

Po roce od úrazu jsem si došel na dopr.inspektorát,kde mi byl bez problémů ŘP vrácen a já pokračoval ve své profesi řidiče z povolání

Nárok na čerpání volna v práci

Datum: 21.08.2013 | Vložil: Ivča

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaký nárok na volno v práci při vyřizování nové protézky. Něco jako návštěva u lékaře. Je pravda, že tím "zabiju" minimálně dva dny, pokud jde všechno hladce.

Re: Nárok na čerpání volna v práci

Datum: 27.08.2013 | Vložil: JednoOčka (autorka stránek)

Zjistím a dám vědět, já to do teď řešila dovolenou, ale myslím, že by na to měl mít člověk nárok jako na doktora, ale je to jen moje domněnka. Až budu vědět něco bližšího, napíšu to sem :-)

Re: Re: Nárok na čerpání volna v práci

Datum: 16.09.2013 | Vložil: Mirka

Ahoj já jelikož dělám na směny tak si návštěvu protetika plánuji na volno,ale jezdí se mnou manžel a ten si na toto vždy bere propustku a zaměstnavatel mu to uznává. Tak asi je to možné. Ahoj Mirka

Re: Re: Re: Nárok na čerpání volna v práci

Datum: 26.11.2014 | Vložil: Roman

ahoj ,já si na to beru propustku ze zaměstnání a nikdy jsem tím problém neměl

Re: Nárok na čerpání volna v práci

Datum: 09.09.2013 | Vložil: Jana Hlůzová

Myslím, že nárok by měl být. Jana 48

Re: Nárok na čerpání volna v práci

Datum: 25.09.2013 | Vložil: JednoOčka (autorka stránek)

Tak už jsem to zjistila :-) Informace máte na hlavní straně v Novinkách a nebo přímá cesta je přes Menu - Další informace - Důležité informace...a příslušný článek z 23.9.2013.

ztráta zraku

Datum: 07.08.2013 | Vložil: renata

před 2roky jsem zistila že zcela nevidím na levé oko.po vyšetření zjištěno že mám ztrátu očních nervu a to i na pravém oku jsem těsně nad hranici slepoty.zatím vidim nosím brýle na dálku 1diop.dědičná příčina,roztrouš.skl. zatím vyloučena jen hraniční nález proběhlé virové infekce mozku.cítím změnu k horšímu jak v orientaci a schopnosti rozlišovat tak špatné vidění za šera motání hlavy závratě.to vše mě donutilo přestat řídit auto,nechodit sama ven a3měs.mám pracovní nesch.nezvládala jsem práci prodavačky obsluhu a pokladnu ve velké prodejně v obuvi.mám strach co dál zda uplně oslepnu a co se životem.chodím k psychol.beru léky na nervy chci zkusit komisi alespon na sníž.prac.sch.mám problém i s domácími pracemi,nevydržím se soustředit a pernamentně se mi motá hlava.neurologické vyšetř.v normě.lítám dva roky po vyšetř.nic neprokázáno nikdo si neví rady a co ja?alespon si mužu ulevit tím že někam napíšu své obavy zdravím všechny jednoočky

Re: ztráta zraku

Datum: 21.08.2013 | Vložil: JednoOčka (autorka stránek)

Milá Renato,
nevím, jak ostatní, ale já jsem se nejednou zamyslela nad tím, jaké by to bylo, kdybych oslepla. O jedno oko jsem přišla a v druhém mám šedý zákal, který se mi neustále plíživě po letech zhoršuje. Jednou třeba půjdu na operaci a vzhledem k tomu, jak moje tělo reaguje na cizí věci v něm, se také může stát, že oslepnu. Mockrát jsem přemýšlela, co dál, co potom se životem.
Víte, takových řečí asi teď slýcháte hodně, ale ono opravdu život slepotou nekončí. Možná je to jen další životní zkouška, se kterou se máme poprat a která nás potom v mnohém posílí. Já vím, že se to lehce řekne, ale zkuste se zaměřit na něco, co byste mohla dělat v případě, že skutečně oslepnete. Alespoň tak přemýšlím já. Co se třeba teď (dokud ještě vidíte) naučit nějaké cizí jazyky. Můžete pak působit jako překladatelka - tlumočnice. Co se teď naučit slepecké písmo. Pokud jste třeba nadaná umělecky, zkuste si něco nakreslit se zavřenýma očima... Vzpomínám, jak jsem někde viděla dokument o člověku bez rukou, všechno dělal nohama. S kamarádkou jsem si zkusila vzít tužku mezi prsty na nohou a psát. Šlo to těžko, ale po chvíli bylo vidět, že kdyby to člověk trénoval, tak se i podepíše. Nehledě na to, že pokud se teď něčím zaměstnáte, nebudete mít tolik času na černé myšlenky. Pokud oslepnete (pokud vůbec někdy oslepnete) je to jen o tom, že se Vám jedny dveře sice zavřou, ale ostatní máte otevřené.....Jde jen o to, jak toho využijete.
Strašně moc na Vás myslím a držím Vám neskutečně pěsti, aby bylo lépe!!!

Re: Re: ztráta zraku

Datum: 09.09.2013 | Vložil: renata

Zdravím Jednoočko
Moc děkuji za povzbuzující odpověď.Chtěla bych pomáhat lidem,být užitečná.Čekám v listopadu na komisi.Děkuji za milá slova.Mějte se děkuju renata

Úhrada jízdného

Datum: 12.03.2013 | Vložil: Jana48

Nevím, jestli pacienti vědí, že mají nárok na úhradu cestovného. Jezdila jsem ze Šterberka do Frýdku, Brna, Hradce Králového.../ cca 100 - 150km/od bydliště než se vše vyřešilo. Můj obv. lékař mi vypíše doklad, já ho nechám v místě orazítkovat , zanesu ho na pojištovnu a asi za 3 měsíce mi přijde úhrada cestovného. Nikdy jsem o tom neslyšela, nikdo nikomu nic neporadí a já se dozvěděla náhodou od kamarádky.

<< 14 | 15 | 16 | 17 | 18 >>

Přidat nový příspěvek