Užitečné rady

 

Na tomto místě najdete několik tipů a rad, které by vám mohli usnadnit nošení protézky a možná o chlup zpříjemnit běžný život.

 

  • Dívejte se na lidi zpříma
  • Vypěstujte si zvyk spíše otočit celou hlavou, než jen očima
  • Vyvarujte se sklápění hlavy s následným pohledem nahoru. Vždy prostě otáčejte celou hlavou.
  • Brýle se správnými obroučkami mohou odvést pozornost od protézky
  • Oko je nutné si utírat nebo mnout pouze směrem k nosu. V opačném případě by se mohla protéza pootočit nebo z očnice vytlačit. Za normálních okolností směřuje širší část protézy ven a část kratší k nosu.

 

Při sportu:

Protézka může být obvykle nošena při jakémkoli sportu. Nicméně, po plavání, kdy si mnoho lidí automaticky utírá tváře a mne oči, je doporučováno být pozornější a nedotýkat se očních víček, protože by protéza mohla vypadnout. Při plavání pod vodou by měly být oči zavřené nebo by se měly používat plavecké brýle, aby se protéza z očního důlku neuvolnila. Hlavně se musí dát pozor při plavání v moři, kdy při velké vlně může protéza vypadnout. Také při potápění nebo lyžování by se měly nosit brýle nebo by se měla oční protéza vyjímat, aby se předešlo její ztrátě.

 

Při řízení motorových vozidel:

Ztráta oka každému způsobí dočasně problémy s prostorovým viděním. Naštěstí jsou podněty z prostoru vnímány mnoha způsoby a prostorové vidění založené na binokularitě je omezeno na relativně krátké vizuální vzdálenosti, proto je doplněno prostorovým viděním založeným na monokulárních signálech jako jsou geometrická perspektiva, vzdušná perspektiva, překrývání kontur, relativní velikost a stínování, takže jen 3 – 5 % informací z prostoru je vnímáno binokulárně.

Při řízení je prostorové vidění obzvláště důležité, proto by se mělo dávat pozor, přijíždět k autům pomalu a nezapomenout se před každým odbočením či předjížděním, díky ztrátě periferního vidění na slepé straně, vícekrát rozhlédnout a zkontrolovat obě strany.

Ostatní běžné věci:

  • Největší problémy budete mít zřejmě s činnostmi jako je navlékání jehly nebo nalévání hrnku čaje. Můžete si však pomoci tím, že za jehlu umístíte dobrý zdroj světla a bude ji navlékat spíše z boku. Při nalévání čaje pomůže s odhadem jeho vzdálenosti uchopení okraje hrníčku.
  • Bude vám dělat problém odhad bližších než vzdálenějších překážek, takže byste se měli zprvu vždy před každým krokem přesvědčit o tom, jestli máte pevnou půdu pod nohami, než uděláte další krok.

 

Přeleštění akrylátové protézy:

Do diskuze napsala Ivča příspěvek, který se může někomu hodit. Proto má své místo zde:

  • Cituji: "Před časem jsem sama přišla na to, jak si můžu svou akrylátovou protézku sama nouzově přeleštit doma. Určitě se Vám taky někdy stalo, že Vaše protézka potřebuje přeleštit a že se to stalo pro Vás v úplně nevhodnou dobu - tudíž že nemůžete v práci chybět abyste k optikovi zajeli, nebo že mu protézku prostě nemůžete zrovna poslat, protože nemáte vhodnou náhradu (třeba vás čeká o víkendu rodinná oslava a na tuhle jste zvyklí). Takže - mám doma sadu na japonskou manikůru - p-shine. Na přeleštění použiji růžovou leštičku a přidám trošičku pudru - leštím jedním směrem rychlým tahem několikrát. Někdy stačí i samotná leštička bez pudru - stejně tam toho pudru na ní trošku zbylo z minula. Dokonce už se mi stalo, že mi optik zaslal přeleštěnou protézku, která stejně měla někde drsnější místo, tak jsem si ji musela tímto sama doleštit. :D Snad jsem někomu pomohla. :)"